Parafia pw. św. Jakuba Większego Apostoła – Poznań

www.jakubapostol.pl                                                                                                                   IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

                                                                                                                                                                                            23.03.2020 r.

1. W związku zagrożeniem epidemiologicznym, odwołujemy nabożeństwa: Gorzkich Żali. Drogi Krzyżowej. W niedzielę, będzie dodatkowa msza św. o godz. 16.00. Kościół, będzie otwarty w dni powszednie od godz. 8.00 do zakończenia wieczornych mszy św. Można przychodzić indywidualnie na adorację czy drogę krzyżową, różaniec. Na mszy św. nie może przebywać więcej niż 5 osób. Prosimy o zrozumienie powagi sytuacji i dostosowanie się do dekretu ks. Abp. Stanisława Gądeckiego.

Apelujemy o wzajemną sąsiedzką pomoc zwłaszcza dla osób starszych w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków itp. W gablocie parafialnej i na osiedlu są wywieszone informacje z numerami telefonów od osób młodych gotowych do udzielenia pomocy.

2. Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana przez naszą parafię, odbędzie się 03.04. br. Rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 19.30 (poprowadzi grupa męska), a o godz. 20.00 msza św. Szczegóły na plakacie.

3. W związku z tym, że nie będzie prawdopodobnie spowiedzi parafialnej wielkanocnej w takiej formie jak dotychczas. Prosimy parafian, by skorzystali ze spowiedzi w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 i będzie możliwość przyjęcia indywidualnie po spowiedzi komunii św. Prosimy o zachowanie odpowiedniej odległości (ok. 2 m.) i zasad jak w innych budynkach puplicznych.

4. Caritas diecezjalna podjęła zbiórkę żywności i środków higienicznych oraz chemicznych dla potrzebujących i prosi parafie o zaangażowanie. Wymienione środki można przynosić na probostwo lub do kościoła (będzie wystawiony kosz). Caritas zbiera środki na zakup respiratora dla Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. Szczegóły w komunikatach kurialnych.

5. Koperty na daninę diecezjalną zostały wyłożone na bocznych ołtarzach. Danina wynosi 1,70 zł. od osoby. W zakrystii można nabywać paschaliki w cenie 7 zł., które zapalimy przy Wielkanocnym stole.

6. Ministrantów, kandydatów do bierzmowania i młodzież prosimy o regularne sprawdzanie stron na Facebooku.

7. Uruchomiliśmy parafialną stronę na Facebooku, na której między innymi transmitujemy Msze i nabożeństwa. Aby oglądać transmisje nie trzeba mieć konta na Facebooku. Wystarczy wpisać w przeglądarkę facebook.com/jakubwiekszyapostol.  Po chwili pojawi się duże okno zasłaniające większą część ekranu. Pod zielonym prostokątem z napisem Utwórz nowe konto, klikamy na Nie teraz i przewijamy myszką stronę szukając nadawanej transmisji. W lewym górnym rogu na czerwonym tle będzie napis Na żywo. Klikamy w transmitowany obraz – powinien się powiększyć zajmując większą część ekranu.

8. Starajmy się oglądać Msze i nabożeństwa w tym czasie, w którym są one rzeczywiście odprawiane w naszym kościele. Oglądając je wzbudźmy świadomość Bożej obecności i faktu, że właśnie w tej chwili łączę się duchowo także z moimi braćmi i siostrami w całej parafii i nie tylko, którzy właśnie w tej chwili również zapraszają do siebie przychodzącego Boga. Ustawmy krzyż, zapalmy świecę, przybierajmy postawy takie jakie przewiduje liturgia kierując się w stronę krzyża.

9. W tym tygodniu będziemy transmitować codziennie Msze święte o godzinie 18:00, oraz nabożeństwa przy zamkniętym kościele: różaniec o godzinie 20:30, a w piątek także drogę krzyżową o godzinie 19:00.

10. W środę obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze święte o godz. 10.00; 17.00; 18.00.

11. Ogłoszenia kurialne – poniżej (ważne!) 

Prasa katolicka: Druk prasy katolickiej został na pewien czas zawieszony w związku z epidemią. Miłujcie się (dwumiesięcznik). Misyjne Drogi. Modlitewnik św. Jan Paweł II –Apostoł Miłosierdzia-wydanie Jubileuszowe cena 15 zł.

 

KURIA METROPOLITALNA                                         Poznań, dnia 20 marca 2020 roku

 1. Ostrów Tumski 2 N. 1377/2020

61-109 Poznań

tel.  +48 61 851 28 00

fax: +48 61 851 28 14

kuria@archpoznan.pl

www.archpoznan.pl

KOMUNIKATY

W związku z utrzymującym się stanem zagrożenia epidemicznego prosimy duszpasterzy, by wiernym, którzy tego potrzebują, umożliwili bezpośredni kontakt ze sobą, na przykład poprzez udostępnienie numeru telefonu, pod którym są realnie osiągalni. Warto też samemu nawiązać kontakt z parafianami, którzy mogliby potrzebować rozmowy i wsparcia. Zachęcamy duszpasterzy do nagrywania krótkich filmów mówiących o ofercie parafialnej i dodające ducha parafianom, z zapewnieniem o bliskości, modlitwie oraz o gotowości pomocy.

Obowiązywanie dyspensy od obowiązku niedzielnego oraz zarządzeń zawartych w Dekretach Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego z dn. 12 i 13 marca zostaje przedłużone do Wielkiej Środy. Uwagi na temat świętowania Triduum Paschalnego zostaną nadesłane w terminie późniejszym.

Ponadto przekazujemy następujące przypomnienia oraz wskazania:

 1. Podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Na drzwiach wejściowych winna znajdować się wyraźna informacja na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła.
 2. Poza Mszą św. nie organizujemy innych wspólnotowych celebracji w światyni i poza nią.
 3. Rekomendujemy przyjmowanie Komunii św. na rękę w sposób opisany we wcześniejszych zarządzenaich Księdza Arcybiskupa. Przy wejściu do kościoła należy przygotować preparat do dezynfekcji rąk. Można udostępnić parafianom film instruktażowy na temat przyjmowania Komunii św. na rękę: http://rybacy.tv/z-zycia-kosicola/jak-przyjmowac-komunie-swieta-na-reke-738-min/ oraz film na temat komunii duchowej: http://rybacy.tv/z-zycia-kosicola/czym-jest-komunia-swieta-duchowa-o-janusz-pyda-op-956-min/ .
 4. Zachęcamy parafie, które jeszcze nie przeprowadzają transmisji ze swoich świątyń, do umożliwienia wiernym tej formy przeżywania liturgii i modlitwy. Można poprosić o pomoc kompetentnych parafian lub skorzystać z poradnika: http://rybacy.tv/dla-kaplanow/jak-zrobic-transmisje-live-w-parafii-instrukcja-ks-michal-tomiak-946-min/ . Po-mocą służy również ks. Sławomir Kostrzewa (tel. 604 126 223; s@gmail.com).
 5. Od najbliższego tygodnia należy dawać wiernym dodatkowe okazje do spowiedzi, aby uniknąć większych skupisk ludzkich. Spowiedź winna odbywać się w jeden z następujących sposobów:
  1. w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem – zawsze dbając o należytą dyskrecję;
  2. w konfesjonałach z często zmienianą folią (min. codziennie) założoną od strony penitenta i przygotowanym zestawem do dezynfekcji – najlepiej chusteczek ze środkiem odkażającym. Penitent każdorazowo po sobie przeciera miejsce spowiedzi i zabiera ze sobą chusteczkę. Należy penitentom przekazać stosowną instrukcję.

Zawieszamy możliwość spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach. Należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii św. po odbytej spowiedzi (np. w wyznaczonych godzinach).

 1. Do chorych z posługą duszpasterską należy udawać się tylko na ich wyraźną prośbę.
 2. Nadal pozostaje zawieszona posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
 3. Informujemy, że zaproponowana w komunikacie kurialnym możliwość przekazania za pomocą aplikacji Drogowskaz ofiar “na tacę” na obecnym etapie nie będzie stosowana.
 4. Zawieszamy organizowanie w obecnym czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
 5. Polecamy uwadze księży proboszczów Miasta Poznania wysłaną przez Kurię dnia 18 bm. prośbę Dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej dotyczącą pilnej zbiórki trwałej żywności i środków higienicznych.
 6. Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchamia zbiórkę, która pozwoli zakupić respirator. Zostanie on przekazany do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. Na sprzęt organizacja planuje uzbierać i przeznaczyć 95 tys. zł. Zbiórkę można wesprzeć za pomocą strony internetowej https://caritaspoznan.pl/respirator .

W tych trudnych chwilach szukajmy naszej siły w Chrystusie. Niech codzienna modlitwa będzie umocnieniem dla nas oraz dla naszych sióstr i braci.

† Szymon Stułkowski

Wikariusz generalny

ks. prałat Ireneusz Dosz

Kanclerz Kurii

Poznań, dnia 20.03.2020

Czcigodny Księże Proboszczu,

W związku z epidemią Caritas Archidiecezji Poznańskiej powołaliśmy do życia wolontariat kryzysowy. Działania mają na celu pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym, które nie powinny opuszczać swoich domów. Nasi wolontariusze docierają do nich z pomocą w zakupach.
Do tej pory udało się pomóc blisko 120 seniorom na terenie Poznania.

Zapotrzebowanie na taką pomoc każdego dnia wzrasta, wielu seniorów wciąż czeka na naszą pomoc. Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie chorują, a chcieliby zrobić coś dla drugiego człowieka o pomoc w robieniu zakupów. Obecnie w wolontariat kryzysowy zaangażowanych jest 100 wolontariuszy, ale ich siły też są ograniczone, dlatego liczymy na pomoc każdego, kto chciałby pomóc, a dysponuje wolnym czasem.

Zwracam się z prośbą o skierowanie poprzez stronę, facebooka lub w ogłoszeniach prośby do parafian, aby włączyli się w taki wolontariat. Wszystkich chętnych wolontariuszy zapraszam do kontaktu z Panią Karoliną Dragan tel. 605 333 825. Więcej informacji na stronie www.caritaspoznan.pl

w aktualnościach „Komunikat wolontariat kryzysowy”.

Z wyrazami szacunku

(-)

Ks. Marcin Janecki

Dyrektor

Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Proponowany Komunikat:

Zostań wolontariuszem kryzysowym!

Caritas poszukuje osób, które chciałyby robić zakupy osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Jak zostać wolontariuszem?

Wejdź na stronę www.caritaspoznan.pl, w zakładce aktualności kliknij „Komunikat wolontariat kryzysowy”
i postępuj zgodnie z instrukcją. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 605 333 825.

Poznań, dnia 20.03.2020

Czcigodny Księże Proboszczu,

Czcigodni Księża Proboszczowie prosimy o śledzenie na bieżąco działań podejmowanych przez Caritas. Wszelkie aktualności można śledzić na stronie internatowej https://caritaspoznan.pl/.

Aktualnie:

 • Prowadzimy wolontariat kryzysowy dla seniorów (pomoc w zakupach)
 • Zapraszamy chętnych wolontariuszy do włączenia się w wolontariat kryzysowy
 • Przygotowujemy paczki dla ludzi objętych kwarantanną
 • Parafie Archidiecezji Poznańskiej otrzymały prośbę o zorganizowanie zbiórki żywności w parafiach
 • Zbieramy żywność, środki chemiczne i do higieny osobistej w centrali Caritas
 • Zachęcamy restauracje i firmy do dzielenia się żywnością z naszymi Jadłodajniami
 • Codziennie wydajemy posiłki w jadłodajniach na wynos
 • Prowadzimy zbiórkę środków finansowych na m.in.: Śniadanie Wielkanocne, Jadłodajnie dla ubogich, Przytulisko dla bezdomnych, leczenie ludzi;
 • Zbieramy 1% podatku

Z wyrazami szacunku

(-)

Ks. Marcin Janecki

Dyrektor

Caritas Archidiecezji Poznańskiej